אודות

נגן וידאו אודות אודות מנחמים את משפחות הנופלים

הקדמה ארוכה וחשובה

כל אדם שנפטר לו אחד מ7 קרובים מצווה על פי התורה להתנהג בדיני אבלות למשך תקופה מסויימת. תקופה זו נועדה לתת לאדם להתאבל על קרוביו ולעזור לו להתמודד עם האובדן ולחזור בסופו של דבר לשגרה. התקופה הראשונה נקראת שבעה, במהלך השבעה יושבים כל האבלים בבית אחד וחלים עלים כל מיני מנהגי אבלות. במהלך הימים האלה נוהגים לבוא להיות עם האבלים לנחם אותם לדבר איתם ולחזק אותם.
להתמודד עם אובדן של בן משפחה שאתה לבד עם עצמך זה קושי גדול מאוד. לכן ציוותה אותנו התורה ללכת ולנחם את האבלים.

שנפטר אדם בשיבה טובה יש למשפחה זמן להתכונן נפשית להתארגן על מקום קבורה, צורכי הלוויה, שבעה וכו' במקרים של טרגדיות\מוות פתאומי: המשבר הוא יותר גדול ולא תמיד מצליחים להודיע לכולם ולהתארגן על הכל כמו שצריך. ולכן במקרים כאלו של מוות פתאומי המשפחה צריכה יותר תמיכה נפשית ועזרה לוגיסטית

מטרות המיזם

המיזם הוקם במטרה לדאוג למשפחות הנופלים בימי האבל. בראש ובראשונה להגביר את המודעות בחשיבות של ניחום אבלים בימי השבעה. לא משאירים משפחות אבלים לבד. האתר נבנה עם הרבה מחשבה על מנת להנגיש לציבור את האפשרות לבוא ולנחם אבלים. ניתן לעשות סינון לפי איזור גאוגרפי שמי שרוצה ללכת לנחם ימצא בקלות בית אבלים שקרוב אליו. לכל נופל השתדלנו שתיהיה תמונה יפה שלו וכמה שיותר מידע עליו על מנת לחבר את הגולשים באתר לדמותו של הנופל.

תמיכה באבלים

לאבלים בימי השבעה אסור לעשות מלאכה ולכן צריך שיהיה מי שידאג להם לכל צורכיהם. בנוסף לבית האבלים מגיעים עשרות/מאות אנשים ביום שנדרש לקבל את פניהם ולארח אותם. כמו כן ברוב המקרים בית המשפחה לא מתאים להכניס את כל כמות האנשים שצפויים להגיע ולכן נדרש למצוא פתרון מיידי איך הולכים לארח את כל האנשים. גם משפחות גדולות לא מצליחות בדרך כלל להתמודד עם כל הלוגיסטיקה סביב השבעה. לכן צריך עזרה נוספת מהציבור הכללי, חברים קרובים, שכנים וכו'.

עזרה לוגיסטית

יחד נוכל לעזור לאבלים בכל מה שצריכים מבחינה לוגיסטית. לדאוג לציוד שחסר, לדאוג לאוכל, לדאוג למשמרות של מתנדבים שיבואו לעזור. צריך בכל זמן נתון בשבעה אנשים שיעזרו בתפעול הבית. בכל עמוד של שבעה יהיה גם צ'אט תגובות שבו ניתן להציף ולהעלות צרכים של המשפחה.

סיוע כלכלי לאבלים במידת הצורך

לא כולם במצב כלכלי טוב. ישנם מקרים שהנפטר הוא היה זה שמפרנס את הבית וצריך עכשיו לעזור ולמצוא פתרון למשפחת המנוח. שנפטר אדם מתגלגלות על המשפחה גם הוצאות קבורה יקרות: חלקת קבר, הוצאות לוויה, הוצאות על השבעה, מצבה וכו'. שהולכים לנחם את האבלים הופכים להיות מודעים למצב ובמידת הצורך יודעים גם איך לעזור.

קצת על הקמת המיזם

"מנחמים את משפחות הנופלים" הוקם ומתופעל בהתנדבות מלאה של עשרות מתנדבים ומתנדבות שמקדישים את זמנם היקר למען מטרות חשובות אלו.

חלק משמעותי מאוד בתפעול המיזם הוא בזכות חמל כיכר השבת ותתיא בשיתוף עם "אחים לעורף"
הם פתחו במוצאי שבת חמ"ל מתכלל, והוא נותן מענים שונים – ובתוכם מענה לכל הצרכים של משפחות האבלים.
ליווי משפחות אבלים כולל מענה מערכתי למשפחות אבלים – החל מארגון וסיוע בלוויה עד סיוע ותמיכה רגשית

המערך שהם הקימו נתמך גם בקבוצות ווצטאפ מנוהלות בקפידה, ובמערכת נתונים מדויקת ומעודכנת כל העת על ידי שיתופי פעולה רבים וגורמים צבאיים מוסמכים.

הפעילות החרדיות שעומדות מאחורי הקלעים של הפעילות מספרות:
"עם צאת חג שמחת תורה, התבררו לנו מימדי הטרגדיה המחרידה. לקחנו על עצמינו משימה ברורה: לוודא שאף משפחה לא תישאר לבד
כפעילות חרדיות, גייסנו את הניסיון שלנו ממיזמים קודמים כדי להקים חמ"ל לוויות ושבעות, בהעדר מידע מסודר ממקורות רשמיים מאז, החמ"ל פועל סביב השעון באיסוף, אימות, והפצת מידע לאלפי מתנדבים."

הצטרפות אל המיזם

המיזם הוא ללא מטרת רווח מוזמנים כולם גם להירתם ולסייע. כל יוזמה מבורכת. חשוב לנו לשים דגש על נושא של הגברת המודעות מי שיכול לשתף להפיץ ולפרסם על החשיבות של ניחום אבלים תבוא עליו הברכה ויעמדו לו הזכויות של המצווה החשובה הזאת.

עזרה בקידום ותפעול המיזם

יש כרגע עוד המון בתי אבלים שלא הגענו אליהם. אם יש לכם את הרצון לעזור לצרף עוד בתי אבלים נשמח ממש. יוצרי תוכן וגרפיקאים, אנחנו צריכים עוד חומרים פרסומיים לטובת חשיפה של המיזם. משפיעני רשת, פוליטיקאים, אנשי תקשורת וכל מי שיודע לייצר חשיפה נשמח לפרסומים ושיתופים ברשתות החברתיות שלכם.

לרעיונות נוספים, הצעות ייעול, רצון להתנדב וכל דבר נוסף: תרגישו בנוח ליצור קשר: 052-6269321 דוד , 052-2564740 מימון